Jak koupit akcie na Pražské burze – srovnání možností

Pražská burza je pomyslným srdcem českého kapitálového trhu. Je místem, kde se denně zobchodují akcie v objemu miliard korun. Podívejme se na to, jakým způsobem se můžete stát investorem na českém kapitálovém trhu – jak a kde můžete nakoupit akcie Pražské burze.


O Pražské burze

Pražská burza, oficiálně Burza cenných papírů Praha (zkráceně BCPP), je centrem kapitálového trhu v České republice. Od svého vzniku, který se datuje již k roku 1871, prošla mnoha změnami. Pražská burza pochopitelně z ideologických důvodů nemohla fungovat například během komunismu.

V moderní podobě byla znovu otevřena po revoluci, konkrétně v roce 1993. Současně se přizpůsobila moderním trendům a stala se důležitým hráčem na evropském finančním trhu. Například v roce 2018 byl na Pražské burze vytvořen trh “START”, který je zaměřený na malé a střední podniky s velikostí od 1 milionu EUR. Na tomto trhu bylo v posledních letech představeno několik zajímavých společností. Patří mezi ně výrobce mobilního příslušenství Fixed.zone, dále provozovatel internetového obchodu s vlasovou kosmetikou “Bezvavlasy” nebo zpracovatel kovu firma Gevorkyan.

V současné době je většinovým majitelem Pražské burzy společnost Wiener Börse AG, která provozuje slavnou Vídeňskou burzu cenných papírů.

Pražskou burzu využívá pro obchodování mnoho domácích i zahraničních investorů. Ukažme si, jak se k investorům můžete přidat.

Jak koupit akcie na Pražské burze

Nákup akcií na Pražské burze je v základu podobný nákupu na jakékoli jiné burze, bez ohledu na to, zda jde o burzu v Evropě nebo v USA.

Vyberte si brokera

Prvním krokem je výběr “svého” obchodníka s cennými papíry. Musí jít o licencovaného poskytovatele, mnohdy jde o samotné banky nebo s bankami související firmy. Případně si můžete zvolit také internetového brokera. Ti bývají často flexibilnější, co se týče poplatků nebo mívají typicky modernější aplikace (webové i mobilní).

Porovnejte poplatky a další parametry

Druhým krokem je srovnání brokerů. Jakmile budete mít vybraného jednoho nebo ideálně více brokerů – porovnejte si, za jakých podmínek můžete jejich služeb využívat.

Jde zejména o poplatky za vedení účtu, za jednotlivé transakce (tedy za nákup a prodej) nebo za další nabízené služby, například sledování cen akcií v reálném čase, podpora aplikací apod.

Založení účtu

Otevření obchodního účtu u vybraného brokera je dalším krokem k investování na Pražské burze. Proces zahrnuje provedení identifikace, při které budete muset poskytnout své osobní údaje a předložit (typicky nafotit nebo naskenovat) doklady totožnosti. Následně vyplníte potřebné formuláře, které mohou zahrnovat také smlouvu o poskytování služeb a souhlas s obchodními podmínkami brokera nebo jeho platformy.

Vklad prostředků

Po založení obchodního účtu u vámi zvoleného brokera je třeba na tento účet převést vaše prostředky. Peněžní vklad můžete typicky provést bankovním převodem, v některých případech (ale pozor, ne úplně vždycky) platební kartou nebo jiným alternativním způsobem, který broker nabízí.

Nezapomeňte proto před odesláním prostředkům k brokerovi zohlednit veškeré poplatky, které mohou být spojeny s nabitím peněz na váš účet. Zkontrolujte také případné požadavky na minimální výši vkladu. Pokud byste například vložili méně, nemusela by být platba skutečně připsána. Broker by vám ji pravděpodobně obratem vrátil na účet.

Výběr a nákup akcií

Poté, co jste na svůj obchodní účet odeslali dostatek prostředků, je na čase prozkoumat akcie Pražské burzy. Můžete typicky u brokerů vybírat ze všech akciích, které jsou na této burze kótovány. Těchto akciových titulů je několik desítek.

Vytvoření objednávky

Jakmile máte vybraný titul, který chcete zakoupit, vytvoříte v prostředí brokera objednávku. Přihlásíte se do prostředí brokera, typicky na webu nebo přes mobilní aplikaci. Poté zadáte parametry požadované transakce. Obvykle jde minimálně o výběr akcie (titulu), zadání požadovaného množství této akcie a cena, za kterou chcete koupit. Mějte na paměti, že pokud například stojí akcie 900 korun a vy chcete nakupovat za 850 korun, může nějakou dobu trvat, než akcie na požadovanou cenu klesne. Pokud chcete nakoupit ihned, je zde možnost zakoupit akcii za aktuální neboli tržní cenu (někdy se u brokerů označuje jako “market price”).

Potvrzení a sledování objednávky

Po zadání objednávky na nákup akcií prostřednictvím obchodní platformy vašeho brokera je důležité potvrdit její správnost. Ujistěte se, že všechny zadané parametry, jako jsou typ akcie, množství a cena, odpovídají vašemu záměru.

Po potvrzení objednávky sledujte její stav, abyste měli jistotu, že byla úspěšně realizována. Většina obchodních platforem nabízí možnost sledování v reálném čase, což vám umožní monitorovat, zda byla objednávka přijata, zpracována a zejména ve výsledku také dokončena.

Pokud by nastal nějaký problém, kontaktujte svého brokera nebo můžete zkusit objednávku zadat znovu.

Jakmile je objednávka dokončena – gratulujeme! Nakoupili jste akcie na Pražské burze!

Brokeři u českých bank

Nyní se podívejme na vybrané poskytovatele, u kterých můžete akcie z Pražské burzy zakoupit.

Fio banka

Fio banka nabízí klientům možnost zakoupit české akcie, tedy i ty obchodované na Pražské burze, takřka od svého prvopočátku. Má vlastní webovou i mobilní aplikaci eBroker, resp. SmartBroker.

V případě nákupu českých akcií ale narážíme na nevýhodu v podobě relativně vysokých poplatků. Ty jsou navíc u Fio banky dvousložkové – platí se zde poplatky obchodníka: 0,35 % z objemu obchodu (min. 40 Kč – max. 1.190 Kč) a poplatky trhu: 0,01 % z objemu obchodu (min. 10 Kč – max. 4.000 Kč). Dále je pro mnohé investory v dnešní době nepřijatelný poměrně zastaralý vzhled webové aplikace (webového prostředí), kterou Fio broker nabízí.

Česká spořitelna – George

Česká spořitelna má v České republice mnoho retailových klientů, které se snaží dostat k investování. George nabízí mobilní i webovou aplikaci.

Nevýhodou jsou opět poplatky, které jsou relativně vysoké. Podobně jako u Fio banky jde o poplatek 0,35 % z objemu (celkové ceny) vašeho nákupu nebo i prodeje, pozor minimálně však 300 Kč. Toto platí pro objem do 250 tisíc korun. Pro vyšší objemy jsou poplatky o něco menší, viz tabulka.

  • Objem transakce: 250 001 – 500 000 Kč, poplatek 0,25 %, minimálně 300 Kč
  • Objem transakce: 500 001 – 1 000 000 Kč, poplatek 0,15 %, minimálně 1 200 Kč
  • Objem transakce větší než 1 000 001 Kč, poplatek 0,10 %, minimálně 1 700 Kč

Patria

Jde o brokera přidruženého k ČSOB. Opět těží z velké základny klientů banky, ale není příliš “friendly”, co se týče poplatkové politiky. Je opět dvousložková, platíte za každou transakci fixní částku + procenta z transakce.

Přes webové rozhraní můžete nakoupit/prodat akcie dle vámi zvoleného objemu za variabilní poplatky. Namátkou – při částce do 99 tisíc korun jde o poplatek 0,45 % (min. 80 Kč). Pokud nakoupíte za 300 000 až 499 999 CZK, jde o fixních 400 CZK + 0,25% z částky. Nad 2 miliony je to pak fixních 2000 korun + 0,04 %.

Před každým nákupem si tak včas pečlivě zjistěte a vypočtěte poplatek.

Broker XTB

Brokera XTB můžeme zařadit do skupiny nových, internetových brokerů. Jejich klientela klade velký důraz na to, aby bylo webové i mobilní moderní a dobře funkční. Broker XTB nabízí svým investorům pokročilou platformu xStation 5. Její používání je zdarma. Nabízí vám vše, co potřebujete včetně přehledného uživatelského rozhraní.

Nadto může XTB nabídnout nulové poplatky u obchodování akcií a ETF, a to na všechny transakce (včetně nákupů) do objemu 100 tisíc EUR měsíčně. Transakce nad tento limit jsou zpoplatněny poplatkem ve výši 0,2 % z objemu dané transakce, min. 10 EUR za 1 transakci (nákup/prodej).

To je oproti “tradičním” brokerům od českých bank velký posun. Investor neplatí vůbec žádné poplatky za nákup nebo prodej akcií z Pražské burzy. Oproti jiným brokerům tak jde o velkou úsporu, zejména pokud investujete a nakupujete akcie pravidelně. Ušetřené prostředky můžete využít jinak, například nákupem dalších akcií.

XTB je tak skvělá volba pro investory, kteří hledají internetového brokera s nulovými poplatky a funkční moderní obchodní platformou.

Jak koupit akcie na Pražské burze – srovnání možností

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top